დავიწყებული დიდი ისტორია, დავიწყებული დიდი ფიგურები
აფხაზი არზაყან ემუხვარი აფხაზი ნესტორ ლაკობას და ბოლშევიზმის წინააღმდეგ.
კავკასიის ოქროს ხანა იყო დავით IV აღმაშენებლის //დ. 1073, ქუთაისი . 24 იანვარი, 1125 საქართველოს მეფე 1089-1125// და თამარ მეფის(1184-1213) ხანა.
ამ ხანას კარგად ახასიათებს სახელგანთქმული ქართველი პოლიტიკური,საზოგადო და სამხედრო მოღვაწე დავით ვაჩნაძე(. 1884, დიდი ლილო, — . 23 იანვარი, 1962, მიუნხენი)
მან 1933 წლის 17 იანვარს პარიზში, «კავკასიური კვლევათა წრე »-ში »//Cercle des Etudes Caucasiennes // წაიკითხა მოხსენება «ერთაშორისი ერთიანობის ტრადიცია კავკასიის ისტორიაში » :
ამ მოხსენების საფუძველზე 1933 წელს პარიზში დ.ხელაძის გამომცემლობამ რუსულად გამოსცა დავით ვაჩნაძის წიგნაკი «კავკასიის პრობლემა »
აი  რას წერს დავით ვაჩნაძე კავკასიის ოქროს ხანის დამფუძნებელ პერიოდზე :
«... ყველაზე მეტის მთქმელია საქართველოს შემკრები და გამაერთიანებელი მეფე დავით აღმაშენებელის ხანა. ამ მეფემ საფუძველი ჩაუყარა საქართველოს ოქროს ხანასა და მთელი კავკასიის თავისუფლებას. დავითი თავისუფლებისათვის ერთდროულად იბრძოდა სამ ფრონტზე: ის ებრძოდა თურქებს, რომლებიც ემუქრებოდნენ ამიერკავაკსიის ცენტრალურ და დასავლეთ ნაწილს; აღმოსავლეთ ამიერკავკასიაში მოთარეშე სპარსელებს და ჯერ კიდევ ტფილისისა და ანისის მპყრობელი არაბობის ნარჩენებს. დავითის მიერ არაერთხელ დამარცხებული თურქების ინიციატივით შეიქმნა სპარსულ-თურქულ-არაბული კოალიცია, რომლის ჯარიც, ისტორიკოსების მტკიცებით, ითვლიდა დაახლოებით ნახევარ მილიონ ადამიანს. ეს უზარმაზარიადამიანს. ეს უზარმაზარი მასა კავკასიას თავს დაესხა 1121 წელს. სამხრეთის კოალიციას დიდგორთან დახვდა კავკასიური ძალების კოალიცია 80 000 კაცის ოდენობით. ქართველები, აფხაზები, ჩერქეზები, ოსები, შირვანელები და სომხები დავითის სარდლობით საშინელ ხელჩართულ ბრძოლაში ამარცხებენ აქცევენ 6-ჯერ უფრო ძლიერ მოწინააღმდეგეს და, როგორც ყვებიან არაბი, სომეხი და სხვა ისტორიკოსები, 8 დღის მანძილზე სდევნიან დემორალიზებულ მოწინააღმდეგეს. მათ მტერი გააძევეს ქვეყნის ფარგლებიდან. ცოტა ხნის შემდეგ დავითის ჯარებმა კავკასიაში არაბული ბატონობის ნარჩენებისაგან გაანთავისუფლეს საქართველოს დედაქალაქი და კავკასიური სომხეთის ცენტრი ანისი. კავკასია საკუთარ ფეხებზე დადგა.
შემდეგში მთელი კავკასიას ედება გამაერთიანებელი მოძრაობა, რომლის დასრულებაშიც გადამწყვეტ როლს თამაშობენ  ქართულ-აფხაზურ-ჩერქეზული ხალხები. ეს მოძრაობა მე-12 საუკუნეში თამარ მეფით განსახიერებული ბაგრატიონების ძალაუფლების ქვეშ გარეშე გავლენებით დაქსაქსულ კავკასიას აქცევს ერთიან მონოლთად.
ეს საინტერესო ხანა ჯერ კიდევ არაა სათანადოდ შესწავლილი, მაგრამ ზოგიერთი საბუთი გვაძლევს საშუალებას ვიფიქროთ რომ თამარის, ისტორიკოსების მტკიცებით შავი ზღვიდან კასპიის ზღვამდე გადაჭიმული,სამეფო იყო ცალკეული კავკასიური როგორც ქრისტიანული ისე მაჰმადიანური მიწების კავშირი. ამ მიწებს უნდა ჰყოლოდათ თავისი, როგორც შიგნით, ისე კავკასიურ ურთიერთობებში თავისუფალი ეროვნული მმართველები, რომელთად ბაგრატიონთა დინასტია აერთიანებდა არა იმდენად უნიტარულ სახელმწიფოდ, რამდენადაც დამოუკიდებელი კავკასიის ხალხთა კავშირად. »
მოკლედ, კავკასიის თავისუფლების და ოქროს ხანა იყო ქართველი ბაგრატიონების მეთაურობით კავკასიელი ხალხების მიერ შექმნილი კავკასიური თანამეგობრობა.
ასეთი ხანა არ ავიწყდებათ იოლად ხალხებს და ამ ხანის ექო ისმის მეოცე-ოცდამეერთე  საუკუნეებშიც, რევოლუციების,მსოფლიო ომების და პერესტროიკის ხანაშიც.
ამის  უეჭველი დასტურია აფხაზი, დიდი ქართველი მწერალი კონსტანტინე გამსახურდიას // რომანი  «მთვარის მოტაცების » გმირი თარაშ ემხვარის პროტოტიპი დიმიტრი//არზაყან// ემუხვარი.
ის დაიბადა 1880 წლის 26 ოქტომბერს სოფელ ჩხორთოლში.
მისი მშობლები იყვნენ სოფ.რეფის მცხოვრებნი,თავადი ბილბაქ მურზაკულის ძე ემხვარი და მისი კანონიერი მეუღლე სამსეტ ომარის ასული მარღანია. ორივე მართლმადიდებელი  ქრისტიანი.
ნათლია იყო თავადი ოთარ მურზაყანის ძე დადეშქელიანი.
58 წლის დიმიტრი// არზაყან// ბილბაქის ძე ემუხვარი გარდაიცვალა 1939 წლის 24 მარტს დილის 6 საათზე  პარიზის კლოდ ბერნარის საავადმყოფოში.
არზაყან ემუხვარის პარიზელ მეგობართა თქმით მას სისხლი აღმოაჩნდა  მოწამლული.
არზაყან ემუხვარი უკანასკნელ გზაზე გააცილა მთელმა ქართულმა ემიგრაციამ.
ეს იყო ლენინური   ბოლშევიზმის და საქართველოს ბრძოლის ერთ-ერთი ტრაღიკული ეპიზოდი.
მეოცე საუკუნის დასაწყისში აფხაზეთში ერთმანეთს დაუპირისპირდა ლენინელი ბოლშევიკი ნესტორ ლაკობას და სოციალ-დემოკრატი  არზაყან ემუხვარის პოზიციები.
ბოლშევიკური პარტიის წევრი 1912 წლიდან, კავკასიაში ბოლშევიკური ხელისუფლების დამყარებისთვის მებრძოლი ნესტორ ლაკობა საქართველოს გასაბჭოების შემდეგ 1922 წლიდან იყო აფხაზეთის საბჭოთა სოციალისტური რესპუბლიკის სახალხო კომისართა საბჭოს თავმჯდომარე. 1930 წლიდან კი- აფხაზეთის ცენტრალური აღმასრულებელი კომიტეტის თავმჯდომარე.
ამავე დროს ის იყო საბჭოთა სოციალისტური რესპუბლიკების კავშირის ცენტრალური აღმასრულებელი კომიტეტის წევრი.
ნესტორ ლაკობა იყო ბოლშევიზმის ბელადი ლენინის პირადი დავალებების შემსრულებელი.
1920  წლის ნოემბერ-დეკემბერში ეფრემ ეშბა და ნესტორ ლაკობა დიდი დელეგაციის სათავეში ლენინის  პირადი დავალებით გაემგზავრნენ თურქეთში თურქეთთან სამშვიდობო ხელშეკრულების დასადებად საბჭოთა რუსეთისთვის მომგებიან პირობებზე.
ლაკობა და ეშბა თურქეთში ძირითადად ეყრდნობოდნენ აბხაზთა დიასპორას, 1866 და 1877 წლებში თურქეთში გადასახლებული მაჰაჯირების შთამომავლებს.
ამასთან ქემალ ათათურქის  გვერდით იდგა ზოგი გავლენიანი აფხაზი.
ერთ-ერთი მათგანი, ჰუსეინ რაუფ ორბაი//აფხაზური გვარი აშხარუა// იყო მაღალი თანამდებობის პირი და შემდეგ გახდა თურქეთის მინისტრთა საბჭოს თავმჯდომარე, ათათურქის უახლოესი თანამებრძოლი.
ლენინი  დაპირდა ლაკობას წარმატების შემთხვევაში  აფხაზეთის საქართველოსგან დამოუკიდებელ საბჭოთა რესპუბლიკად გამოცხადებას.
ასეც მოხდა.
ამას გარდა ნესტორ ლაკობა იყო ის იშვიათი ადამიანი ვისაც სტალინი უძახოდა თავის მეგობარს.
სტალინი  იშვიათად ვინმეს თუ უძახდა თავის მეგობარს და ნესტორ ლაკობა  ერთ-ერთი ასეთი ადამიანი იყო.
1935 წელს  ნესტორ ლაკობა  სამოქალაქო ომში გამოჩენილი გმირობისთვის დააჯილდოვეს ლენინის და წითელი დროშის ორდენებით.
დაჯილდოების დღეს სტალინი მრავალი საათი ესაუბრა ნესტორ ლაკობას. დამშვიდობებისას მან ლაკობას აჩუქა თავისი ფოტო წარწერით  «ამხანაგ და მეგობარ ლაკობას ი. სტალინისგან. »
აი სწორედ ლენინის მარჯვენა ხელს და სტალინის მეგობარ ნესტორ ლაკობას დაუპირისპირდა აფხაზი  არზაყან ემუხვარი.
დაპირისპირების ერთ-ერთი უმთავრესი საკითხი იყო აფხაზეთის და საქართველოს საკითხი.
აფხაზ ბოლშევიკ ნესტორ ლაკობას უნდოდა აფხაზეთის გამოყოფა საქართველოსგან.
აფხაზ სოციალ-დემოკრატ არზაყან ემუხვარს კი უნდოდა აფხაზეთის ყოფნა დემოკრატიული საქართველოს შემადგენლობაში.
საქართველოს დამფუძნებელი კრების აფხაზმა წევრმა არზაყან ემუხვარმა ხელი მოაწერა 1918 წლის 26 მაისის საქართველოს დამოუკიდებლობის აქტს.
ამავე დროს აფხაზი დიმიტრი//არზაყან// ემუხვარი იყო აფხაზეთის პირველი სახალხო საბჭოს  თავმჯდომარე და დარჩა მის მიერ ხელმოწერილი ერთი უმნიშვნელოვანესი დოკუმენტი. აი ისიც :